• Napsal(a) 
  • Zveřejněno v Domácí
  • Číst 639 krát

Kolik zaplatíte letos státu na daních?

Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. Každý občan ČR – (fyzická osoba) zaplatí letos státu na daních průměrně 9 102 korun. Údaje jsou uvedeny v brožuře Státní rozpočet v kostce, kterou vydalo ministerstvo financí. Informační brožura si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s problematikou státního rozpočtu.

 

Největší část ze zaplacených daní tvoří sociální pojištění – v průměru 4 312 Kč na osobu za měsíc. Nemalou sumu vytáhne z naší peněženky také daň z přidané hodnoty – 2 232 Kč měsíčně. Spotřební daň spolkne dalších 1 152 Kč měsíčně. Na dani z příjmu fyzických osob se od nás do státní kasy přesune dalších 1 128 Kč. Ostatní daně vytáhnou z naší kapsy ještě 278 Kč. V součtu se dostáváme na výše uvedených 9 102 korun. No a ten zbytek z výplaty máte k dispozici na všechno ostatní!

 

„Není v silách běžného člověka se podrobně seznámit s detaily státního rozpočtu. Chceme občanům přiblížit tvorbu dokumentu, který zásadně ovlivňuje jejich životy. Doufáme, že brožura pomůže daňovým poplatníkům získat lepší představu o tom, jak stát nakládá s jejich prostředky,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

 

Pro letošní rok je schválen státní rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu by měly činit 1211,3 miliardy korun a příjmy 1099,3 miliardy korun.

 

Zdroj: informační brožura Státní rozpočet v kostce