• Napsal(a) 
  • Zveřejněno v Domácí
  • Číst 740 krát

Máme za sebou nejteplejší březen za posledních 50 let

Skončil měsíc březen a my můžeme konstatovat, že byl nejteplejším březnem za posledních 50 let. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes zveřejnil předběžné statistiky, podle kterých byla průměrná teplota v březnu 6,6°C, což představuje o 3,9°C více než je dlouhodobý normál z let 1961 - 2013. Jedná se o předběžné statistiky, proto je možné, že se definitivní výsledky budou od těch předběžných lišit cca o 0,2°C.

Velmi teplými dny byly 20. a 21. březen. Teploty se vyšplhaly v těchto dnech až na 24°C.

Nejteplejším měsícem březnem v historii podle měření meteorologických stanic byl letošní březen ve stanici Churáňov, Lysá hora, Brno, Ústí nad Labem a České Budějovice. Na stanici Milešovka (podle měření soukromé společnosti InMeteo) nezaznamenali teplejší březen dokonce od roku 1905.

Meteorologové konstatují, že měsíc březen má tendenci k pozvolnému nárůstu průměrné teploty. „Průměrná březnová teplota stoupá v posledních 50 letech pozvolna nahoru,“ potvrdila Milada Šandová z ČHMÚ. Zajímavostí ale je, že loňský březen byl naopak oproti letošnímu jedním z nejchladnějších v historii měření a teplotně byl na úrovni měsíce února.

Zdroj: ČTK