• Napsal(a) 
  • Zveřejněno v Domácí
  • Číst 724 krát

Pašijové hry v katedrále sv. Víta mají úspěch

Letos poprvé se v katedrále sv. Víta konaly pašijové hry. Na Květnou neděli se náš nejznámější chrám zaplnil lidmi všech generací, kteří se přišli podívat na premiéru pašijových her ve Svatovítském chrámu. Sehrána byla upravená verze Hořických pašijí, ve které účinkovali Otakar Brousek ml., Nela Boudová a Jakub Gottwald. Režie se ujal Václav Lautner. Autorem hudby k této verzi Hořických pašijí je skladatel Jaroslav Krček. Na realizaci pašijí se podílel také hudebně-taneční soubor Chorea Bohemica.

 

Pašijové hry patří k oslavám Velikonoc již velmi dlouho. Jejich prapůvod bychom hledali před několika stoletími. Po českých zemích se rozšířily z Hořic na Šumavě. Původně se jednalo o hry s náboženskou tématikou, které se hrály v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě. V 19. století bylo postaveno speciální divadlo jen pro realizaci pašijových her a v té době představení navštěvovala i tehdejší císařská rodina. Za 2. sv. války byly pašijové hry zrušeny a ani po ní se je nepodařilo obnovit, protože to nebylo to chuti tehdejšímu režimu. Teprve v roce 1990 se zásluhou nadšenců začaly pašijové hry opět hrát. Jako scéna byl vybrán přírodní lesopark v těsné blízkosti bývalého pašijového divadla.

 

Kardinál Josef Duka, jehož zásluhou se pašijové hry letos poprvé hrály v katedrále sv. Víta, svůj nápad vysvětlil zcela prostě a pochopitelně: „Bůh stvořil člověka jako tvořivou bytost. A tak je samozřejmé, že ho chce člověk chválit také múzickým uměním.“ kardinál Dominik Duka sloužil mši v nedaleké bazilice sv. Jiří a tak před zahájením hudebně-dramatického vystoupení přišel pozdravit přítomné do chrámu sv. Víta.

 

Zdroj: ČTK