Přijímací zkoušky na střední školy budou dělat všichni

Dostat se na střední školu dnes není žádný problém. Stačí se prostě přihlásit a uchazeč bude s velkou pravděpodobností přijat. V současnosti 94 % škol vyučujících obory s výučním listem nepořádá přijímací zkoušky. U středních odborných škol s maturitou i s odborným výcvikem je to 41 % škol. Letos dokonce nevyhlásilo přijímací zkoušky 18 % čtyřletých gymnázií. Uchazeče vybírali podle prospěchu.

Ministr školství Marcel Chládek to chce změnit a zavést jednotné přijímací zkoušky pro všechny školy s maturitou. Zatím ještě není jasné, jestli se budou lišit ty pro odborné školy a pro gymnázia. Přijímací zkoušky by měly sestávat z češtiny, matematiky a cizího jazyka. Jednotné přijímačky by mohly platit už od příštího roku. Záleží to na tom, jestli se podaří změnit způsob financování škol. Zatím se finance rozdělují podle počtu žáků, nově by to mělo být podle kvality výuky.

Opozice ministrův návrh kritizuje. Obává se, že bude následovat jednotný test na vysoké školy a znovu jediná přihláška na střední školu.

Zdroj: DNES