Unikátní digitální učebnice z Olomouce pro nevidomé je revolucí ve vzdělávání

Místo objemných učebnic s Braillovým písmem bude stačit nevidomým studentům tablet. Na základní škole prof. V. Vejdovského v Olomouci, která se zabývá vzděláváním zrakově postižených, nyní probíhá první etapa unikátního projektu. Díky digitálnímu zpracování učebnice, mají nevidomí žáci k dispozici naprosto shodné výukové materiály, jako ostatní děti. U učebnic v Braillově písmu to není vždy stoprocentně shodné.

Digitalizované učebnice mohou žáci studovat prostřednictvím hlasového výstupu z elektronické čtečky – tabletu, internetu, nebo převodu do bodového písma. Slabozrací si mohou zvětšovat text nebo kontrast. "Díky elektronické učebnici splní nevidomý žák cvičení precizně a za stejných podmínek, někdy dokonce i rychleji než ostatní děti. To je náš cíl – začlenit ho a co nejvíce jej motivovat ke vzdělávání," říká Michaela Fojtů, z prvního stupně ZŠ Vejdovského. Děti jsou nadšené a mnohdy rychlejší, než pedagogové.

Olomoučtí pedagogové pracovali na nápadu několik let. Škoda je, že podmínkou projektu dotovaného z EU, je využití pouze v Olomouckém kraji. To znamená, že digitalizované učebnice budou k dispozici maximálně 150 žákům.

Zdroj: www.idnes.cz