Kam na výlet? Do Zoo Schönbrunn! Za leguány fidžijskými!

22. prosince se v Zoo Schönbrunn vylíhli na svět 3 leguáni fidžijští. Jedná se o významný chovatelský úspěch nejen v rámci Evropy, ale v rámci celého světa. Rakouští zoologové mají být právem na co pyšní.

 

Leguán fidžijský, jak už jeho název napovídá, žije výhradně na souostroví Fidži, Tonga a Nových Hebrid v jižním Pacifiku. Jsou to stromoví obyvatelé. Vzhledem k radikálnímu ničení deštných pralesů se tento druh dostal na pokraj vyhubení a je zařazen na Červeném seznamu jako ohrožený.

 

Zoo Schönbrunn vede Evropskou plemennou knihu ( ESB ) pro tento ohrožený druh a je zodpovědná za koordinaci rozmnožování celé populace v evropských zoologických zahradách. Kurátor Anton Weissenbacher je na odchov ohrožených leguánů pořádně pyšný a vysvětluje: : dlouhou dobu byla zoo v San Diegu jedinou na světě, které se dařil odchov potomků fidžijských leguánů. V Zoo Schönbrunn se odchov poprvé podařil v roce 2007 a od té doby se to daří pravidelně. Je to velký úspěch.“

 

Mladí leguáni fidžijští jsou nyní asi 20 cm dlouzí. Dvě třetiny jejich délky ale tvoří ocas. U mláďat je již nyní možné rozlišit pohlaví, takže kurátor Anton Weissenbacher už ví, že tentokrát pečuje o dvě samičky a jednoho samečka. Tři malí leguáni zůstanou ale ještě nějakou dobu zrakům návštěvníků ukryti, aby měli klid na vývoj a aby odborníci mohli jejich růst pozorovat detailně. Zanedlouho ale budou i tito malí krasavci k vidění a vídeňská Zoo Schönbrunn se už na vaši návštěvu těší!

 

Zdroj: zoovienna.at