Malajsijské letadlo se zřítilo v Indickém oceánu

Po rozsáhlé analýze údajů ze satelitů došli experti k závěru, že malajsijské letadlo, které před dvěma týdny zmizelo i s 239 osobami na palubě, se zřítilo do hlubin Indického oceánu. Informoval o tom malajsijský premiér Najib Abdul Razak na dnešní mimořádné tiskové konferenci. Nehodu nikdo nepřežil.

„Na základě nové analýzy firma Inmarsat a úřad AAIB dospěly k závěru, že MH370 letěl jižním koridorem a že jeho poslední pozice byla uprostřed Indického oceánu, západně od Perthu. Je to odlehlá lokalita, daleko od možných přistávacích ploch. Proto vás musím s hlubokým smutkem a lítostí informovat, že podle nových dat let MH370 skončil na jihu Indického oceánu,“ uvedl na tiskové konferenci Razak.

Již před zahájením tiskové konference byli příbuzní pohřešovaných osob informováni prostřednictvím sms od letecké společnosti Malaysia Airlines. ta byla majitelem ztraceného letadla. Další podrobnosti o závěrech pátrání slíbil premiér Razak zveřejnit na tiskové konferenci, kterou plánuje na úterý.

Rozsáhlé pátrání, které se vede prakticky od zmizení letadla 8. března, vychází, mimo jiné, z analýzy satelitních snímků a dat z oblasti, které v posledních dnech poskytla Austrálie, Čína a Francie. Z nich je patrné, že na hladině oceánu se vyskytují stále častější náznaky trosek letadla. Je tedy zjevné, že letadlo opravdu zmizelo v této oblasti a že se nachází hluboko pod mořskou hladinou.

Pátrací tým pracoval s mnoha verzemi, např. s verzí technických problémů, únosu, sabotáže. Zatím se ale zdá stále jasnější, že příčinou celého neštěstí byl nějaký technický problém. Letadlo se nacházelo v místě velmi vzdáleném od civilizace a od jakéhokoliv letiště, kde by mohlo nouzově přistát. Pátrači prověřovali také oba piloty letadla, ale nezjistili nic, co by naznačovalo na nějakou jejich roli v katastrofě.

Významný pokrok v pátrání se dnes podařil páracím letadlům z Číny a Austrálie. Jejich posádky nalezly na hladině několik předmětů, jeden kulatý, šedé či zelené barvy a druhý obdélníkový, oranžový, které by mohly patřit zmizelému letadlu. K místu, kde pátrací letadla spatřila možné trosky letadla, míří několik lodí, včetně čínského ledoborce Sněžný drak. Předpokládá se, že dorazí v noci na úterý SEČ. Je ale potřeba vzít do úvahy také to, že oceán je v oblasti hluboký od 1 120 m do 7 000m a že tedy pátrání bude velmi obtížné.

Zdroj: ČTK