Volyňským Čechům bezprostřední nebezpečí nehrozí

O víkendu se uskutečnila diplomatická mise do Žitomiru na Ukrajině. V této oblasti žijí mnoho volyňských Čechů a cílem mise bylo zmapovat jejich situaci a nabídnout pomoc, pokud to bude potřeba. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes informoval, že krajanům kolem Žitomiru bezprostřední nebezpečí nehrozí.

„Nechceme vůbec podceňovat tu situaci. Jsou tam prvky toho, že pocit ohrožení tam může být vyšší. Nicméně na místech, která procházeli naši zástupci, potvrzovali, že tam policie funkční je, a nedá se říct, že by tam docházelo k nějaké snížené bezpečnosti," přiblížil Zaorálek. Podle Zaorálka jsou snahy volyňských Čechů o repatriaci motivovány spíše ekonomicky a sociálně.

Naše vláda tedy v současné situaci nepomýšlí na nějakou masivnější pomoc, protože k ní neshledává žádné relevantní důvody.

Návštěvu našich představitelů v Žitomirské oblasti vyvolal požadavek Spolku volyňských Čechů, kteří požadovali pomoc pro cca 40 rodin, které by se chtěly vrátit do vlasti jejich předků. Mnozí volyňští Češi se domnívali, že stále ještě funguje program z 90. let minulého století na pomoc obětem katastrofy jaderné elektrárny v Černobylu, v jehož rámci Praha uvolnila prostředky, pomocí nichž volyňští Češi získávali v Česku zaměstnání a bydlení.

V současné době žije na Ukrajině asi 20 000 našich krajanů. Do oblasti se jejich předkové dostali ve druhé polovině 19. století. Volyň patřila dříve k Polsku a k Rusku. Někteří krajané se vrátili do vlasti svých předků po druhé světové válce. Další velká vlna následovala po roce 1989. Tehdy k nám přišlo v několika vlnách několik tisíc krajanů. Mnozí další ale stále zůstávají v oblasti kolem Žitomiru.

 

Zdroj: ČTK