NATO odsouhlasilo přerušení spolupráce s Ruskem

 

Kvůli postupu Ruska v současné ukrajinské krizi odsouhlasili dnes v Bruselu ministři zahraničí členských zemí NATO přerušení veškeré vojenské i civilní spolupráce s Ruskem. S Ukrajinou bude spolupráce naopak posílena. NATO by se mělo podílet na reformách ukrajinské armády. Kritizovali také, že Rusko nedodržuje své závazky ani mezinárodní právo.

 

Na dnešní schůzce v Bruselu se ministři zahraničí také shodli na tom, že postup Ruska vůči Ukrajině a Krymu je nelegální a nelegitimní. „Žádáme Rusko, aby zmírnilo napětí snížením počtů svých vojáků na Krymu na předkrizovou úroveň a jejich stažením na základny,“ zaznělo ve společném prohlášení šéfů aliančních diplomacií.

 

Ukončení spolupráce aliance NATO s Ruskem se dotkne mnoha oblastí, např. boje proti terorismu, spolupráce na poli vojenského vzdělávání, vědy, logistiky v Afghánistánu a mnoha dalších. NATO doposud v těchto oblastech vnímalo Rusko jako strategického partnera, byť i problematického.

 

Ale dnešním dnem je spolupráce ukončena a o jejím obnovení bude možné uvažovat až poté, co se podaří znormalizovat současnou krizi mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatím je v plánu, že další možná spolupráce s Ruskem by se mohla projednávat na schůzce v červnu. Tuto informaci sdělil šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

 

Dalším důležitým bodem dnešního jednání ministrů byla možná opatření k posílení bezpečnosti východoevropských aliančních zemí. Padly dokonce některé konkrétní návrhy a nabídky, takže se o nich bude dále jednat. Možností je mnoho – od posílení nebo nového rozmístění pozemních, leteckých či námořních jednotek až po zintenzívnění výcvikové aktivity nebo změny v již připravených plánech obrany.

 

V médiích se také hodně píše o snižování počtu ruských vojáků na ukrajinských hranicích. Tuto informaci dnes generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen nepotvrdil.

 

Lubomír Zaorálek označil dnešní schůzku za „utvrzení solidarity“. Za významné považuje především to, že i ty alianční země, jichž se krize bezprostředně netýká, daly jasně najevo svůj postoj a podpořily jednotu celého NATO. „Vaše obavy jsou naše obavy,“ řekl po schůzce jeden z přítomných ministrů.

 

NATP již teď zahájilo realizaci některých opatření, která mají posílit bezpečnost v oblasti. Jedná s například o posílení ochrany vzdušného prostoru v Pobaltí a Polsku, hlídkování strojů AWACS či vyšší námořní aktivita v Černém moři.

 

Zdroj: ČTK