Zákaz lovu velryb u Antarktidy pro Japonsko

Japonsko dlouho kamuflovalo lov velryb u Antarktidy vědeckými účely. Soudní dvůr v Haagu ale dnes došel k závěru, že Japonci v této oblasti loví ryby pro komerční účely a musí se tedy podřídit závazku, který lov velryb zakazuje a který již dříve Japonsko podepsalo. Tokoi potvrdilo, že budou zákaz respektovat.

Spor o lov velryb u Antarktidy se táhne již od roku 2010. Tehdy Japonsko zažalovala Austrálie, která upozornila na podivné praktiky Japonska, které mají zakrýt komerční lov vědeckými účely. Moratorium na lov velryb je v platnosti od roku 1986 a výjimkou je právě lov pro vědecké účely.

Japonský výzkum velryb se podle oficiálního programu Jarpa II. zabývá zjištěním, zda se komerční lov velryb vyplatí a je udržitelný z hlediska životního prostředí. Výzkum se financuje z prodeje velrybího masa na japonském trhu. Trochu zvláštní myšlenka, nemyslíte?

Verdikt soudu, který pracoval ve složení 16 členů, přečetl slovenský soudce Peter Tomka. Podle soudního rozhodnutí Japonsko nedokázalo vysvětlit, proč loví velké množství plejtváků malých, kteří jsou v Japonsku ceněni pro jejich maso, a naopak neloví a tím pádem dostatečně nezkoumají plejtváky myšoky a keporkaky. Zatímco plejtváků malých ulovili doposud Japonci cca 850 ks ročně, u dalších dvou druhů se počet ulovených kusů ani zdaleka nepřibližuje 50 kusům.

„Důkazy neprokazují, že obsah a aplikace programu jsou přiměřené jeho stanoveným cílům,“ uvedl Tomka. „Ve světle faktu, že program JARPA II běží od roku 2005 a v jeho rámci bylo zabito asi 3600 plejtváků malých, se zdají být dosavadní vědecké výsledky skromné,“ dodal soudce.

Japonské ministerstvo zahraničí slovy svého mluvčího vyjádřilo nad rozhodnutím soudu zklamání, nicméně zároveň potvrdilo, že bude rozhodnutí respektovat.

Austrálie naopak přivítala soudní verdikt s velkým nadšením. Nejinak tomu bylo mezi členy a představiteli ekologických organizací.

Zdroj: ČTK