Twitter už není v Turecku ode dneška zakázaný!

Máte rádi sociální sítě? Komunikujete s přáteli po sítích? Pak raději čtěte dál! Turecký Nejvyšší soud dnes totiž nařídil, aby byl okamžit zrušen zákaz  mikroblogové sítě Twitter. Její zákaz označil ji za nezákonný.

Čím se Twitter v Turecku provinil?

V Turecku proběhly nedávno obecní volby a vítězem se stala strana premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. A právě ke konci volební kampaně se prostřednictvím Twitteru a také videoportálu Youtube šířili mezi lidmi nahrávky, které zpochybňovaly bezúhonnost mnoha kandidátů, kteří si od voleb slibovali úspěch a vítězství.

Nejvyšší soud naznal, že zákaz Twitteru porušuje ústavní právo na svobodu projevu. O rozhodnutí soudu informoval na Twitteru Yaman Akdeniz, profesor práva z istanbulské univerzity Bilgi. „Vyhráli jsme svůj boj,“ sdělil stručně.

Zákaz Twitteru si vysloužil velkou kritiku ze strany USA i EU.

Pokyn k zablokování mikrologové sítě Twitter vydal 20. března přímo Erdogan. Na internetu se totiž objevila např. nahrávka, na které údajně Erdogan radí synovi, jak ukrýt nashromážděné miliony. Na YouTube se pak objevilo video, na kterém šéf tureckých tajných služeb hovoří s ministrem zahraničí a velitelem armády o případné vojenské intervenci v sousední Sýrii.

Těsně před volbami potkal stejný osud jako Twitter také kanál Youtube a televizní stanici Kanaltürk.

Zdroj: ČTK