Mládě Moji dostane zanedlouho své jméno. Bude to Duni!

Populární gorila Moja, která se z pražské zoo přestěhovala do španělské Cabárceny, aby tam založila vlastní rodinu, porodila před rokem mládě – samičku. Při příležitosti prvních narozenin malé gorilky se chystá také její slavnostní pojmenování. Mládě se narodilo 16. dubna 2013 a maminka Moja se o něj vzorně stará.

V Cabárceně mají ještě další mládě, jehož matkou je gorila Chelewa. I ta se o své mládě, tentokrát se jedná o samečka, vzorně stará. Ani na něj v Cabárceně nezapomněli a i pro něj se chystá jméno.

Jména pro obě gorilí mláďata vybíraly místní děti. V období od 15. do 30. března jsme jim v návštěvnickém prostoru připravili židle a stolky a poskytli jim seznam svahilských jmen pro samce a samici. Koordinátor vzdělávacího oddělení Parku Cabárceno Eduardo Vejo k tomu řekl: „Děti vytvářely kresby spojené s gorilami a s těmito jmény. Vítězná jména pro obě naše gorilí mláďata pak vybrali chovatelé.“

Prvorozené mládě, jehož matkou je Moja, dostane při příležitosti svých prvních narozenin jméno Duni. Pro mladšího samečka, jehož matkou je Chelewa, bylo vybráno jméno N´guvu.

Otcem obou mláďat je samec Niky. Ten na výchovu svých dětí dohlíží s klidem a tolerancí a do potyček mezi mláďaty či samicemi zasahuje jen tehdy, je-li to nezbytně nutné. Zkrátka, chová se jako správný stříbrohřbetý gorilí samec, který si je vědom svého postavení. Kromě něj, Chelewy, moji a obou mláďat je v tlupě ještě samice Nadia (33 let).

Malá Duni dělá svým chovatelům i rodičům radost. Je aktivní a samostatná, moc se nebojí. Ráda leze po lanech do výšky, sbírá zeleninu. Občas ale ještě dostane chuť povozit se na matčiných zádech. A Moja jí toto přání s radostí plní. Někdy ji vozí i Chelewa nebo Nadia. Právě zkušenosti s Duni pomohly Chelewě v začátcích péče o své vlastní mládě.

Zdroj: web Zoo Praha