Severokorejský režim získává valuty pašováním výrobků z ohrožených živočichů

KLDR potřebuje stále více peněz na svůj vojenský program a tak hledá nové způsoby, jak potřebné finance získat. V minulosti plynulo do Severní Koreje hodně potřebných valut z obchodu s drogami a také za padělané zahraniční měny. Nyní hledá KLDR nové způsoby, jak peníze získat a orientuje se na oblast pašování výrobků z ohrožených živočišných druhů a na padělání cigaret.

 

Informace se dostala na veřejnost prostřednictvím webu The Daily Telegraph s odvoláním na Výbor pro lidská práva v KLDR, který sídlí ve Washingtonu. Na celkem 115 stranách zpráva podrobně rozebírá metody, jakými Pchjongjang potřebné finanční prostředky získává. Severní Korea využívá k pašování padělků měn, výrobků z ohrožených zvířat, padělaných cigaret, léků a narkotik cesty severokorejských diplomatů do zahraničí.

 

Důkazem toho, že se v posledních letech výrazně rozmohlo pašování výrobků ze vzácných zvířat, je několik zadržených občanů severní Koreje, kteří se pokusili propašovat slonovinu z Mosambiku, Keni, Ruska či Francie. Např. v Mosambiku byl v roce 2012 zadržen severokorejský pašerák se 130 ks slonoviny.

 

Zaznamenán je nárůst pašování cigaret. V Singapuru byl zadržen kontejner s falešnými cigaretami, který putoval ze Severní Koreje přes Jižní Koreu do Singapuru. Výjimkou nejsou ani padělky pocházející z KLDR a zadržené v Jihoafrické republice, ve Vietnamu, na Tchaj-wanu a na Filipínách.

 

Ani pašování padělaných léků není na ústupu. V Egyptě byli zadrženi Severokorejci se 150 000 ks tablet Clonazepam (sedativum). Pracovníci severokorejského velvyslanectví v Bulharsku se pokusili do země dovézt tablety Captagonu v hodnotě cca 7 milionů dolarů.

 

Zpráva Výboru pro lidská práva v KLDR taktéž uvádí, že severokorejští činitelé pašují přes mezinárodní hranice drahé kameny, ojetá auta, obchodují s DVD a dokonce prý prodávají pornografii až ve Finsku.

 

Zdroj: ČTK