Chystáte se na dovolenou do Rakouska? Tipy na suvenýry z dovolené.

Stále častějším cílem letních cest mnoha Čechů se stává náš jižní soused, Rakousko. Je to země nám velmi blízká, snadno dostupná automobilem i veřejnými dopravními prostředky. Rakouské hotely, penziony a ubytovny nabízejí velmi solidní standard v oblasti ubytování i stravování. Časté jsou také různé benefity v podobě jízdenek lanovkou, služeb průvodců, zábavných tematických večerů. Samozřejmostí je vstřícný a příjemný personál.

 

Pro dovolenou v Rakousku je vhodné vybavit se alespoň základními znalostmi němčiny. Ztraceni ale nebudeme ani v případě, že umíme anglicky. V mnoha turistických střediscích se setkáme i s personálem, který mluví česky.

 

Když jsme někde na dovolené, většinou si chceme přivézt na památku vhodný suvenýr. Co je tedy typickým suvenýrem z Rakouska?

 

Chceme-li suvenýr trvanlivý, který nám bude ještě dlouhá léta připomínat naši dovolenou v Rakousku, určitě se poohlédneme po keramických výrobcích z Gmundenu, porcelánu z Augartenmanufaktury ve Vídni, hrnčířském zboží z Burgenlandu, křišťálu nebo výrobcích ze skla, které nesou světoznámou pečeť Swarowski, dřevořezbách nebo výšivkách z tyrolských dílen. Mezi velmi drahé, zato ale skoro nezničitelné, patří lodenové oblečení neboli hubertusy, které se vyrábějí v Salzburku a Tyrolsku. Dámy jistě ocení vyšívané lidové kroje a ozdoby, případně pro Rakousko velmi typické modrotiskové látky a výrobky z nich. Naši kapsu nezatíží nákup drobných suvenýrů, převážně z oblasti potravin a pochutin: dýňový olej, limonáda Almdudler, Mozartovy koule, štrúdl, dort Sachr ve speciální dřevěné krabici, případně víno nebo pálenka.

 

Největším zážitkem určitě budou vzpomínky na překrásné a čisté hory a lesy, příjemné koupání v průzračné vodě rakouských jezer, poklidné procházky po horských pěšinách i pastvinách. Milovníci kultury a památek si přijdou na své nejen v hlavním městě Vídeň, ale také v mnoha městech dalších – Salzburg, Graz, St. Pölten, Innsbruck, Klagenfurt, Melk…