J. K. Rowlingová vydala detektivku pod pseudonymem Robert Galbraith

 

ČTK, ČT24

J. K. Rowlingová, britská spisovatelka, jejíž série o Harrym Potterovi bez nadsázky vrátila děti a mládež ke čtení, vydala nedávno knihu pod pseudonymem. Její detektivka The Cuckoo's Calling vyšla pod pseudonymem Robert Galbraith. Doposud se jí prodalo 1 500 výtisků v tvrdé vazbě. Jak sama známá spisovatelka uvedla, uchýlila se k pseudonymu proto, aby knihu „nezatížila popularitou vlastního jména“. Tuto informaci zveřejnil v neděli zpravodajský server BBC News.

The Cuckoo's Calling je kniha o válečném veteránovi, z nějž se stal soukromý vyšetřovatel Cormoran Strike. Kniha vyšla letos v dubnu, setkala se s velmi pozitivními ohlasy a byla dobře přijata čtenáři i kritikou. Celé tajemství ohledně autorství knihy vyšlo najevo, když se list Sunday Times začal zajímat, jak mohl debutující autor stvořit takové vynikající dílo. Recenzenti knihy oceňovali, např. dokonalé popisy ženských šatů, ačkoliv autorem knihy měl být muž. Kniha byla v recenzích hodnocena jako fascinující debut. Na stopu pravé autorky přivedla novináře skutečnost, že Rowlingová a "Galbraith" mají stejného agenta a vydavatele.

„Doufala jsem, že tohle tajemství udržím o trochu déle, protože být Robertem Galbraithem bylo nesmírně osvobozujícím zážitkem,“ řekla sama Rowlingová. „Bylo skvělé publikovat bez mediálního poprasku nebo očekávání, a byla to čistá radost dostat zpětnou vazbu pod jiným jménem,“ dodala po prozrazení pravé identity „začínajícího Roberta Galbraitha“. Rowlingová již nyní připravuje další detektivku, kterou se chystá vydat opět pod pseudonymem Roberta Galbraitha. Z pseudonymu se vlastně stane jakási obchodní značka známé spisovatelky.

V několika reakcích čtenářů, zveřejněných pod různými články o prozrazení identity Roberta Galbraitha zaznívá pochybnost, zda opravdu jediným cílem autorky bylo to, aby kniha byla uchráněna před její popularitou. Podle reakcí čtenářů to mohl být i geniální reklamní tah J. K. Rowlingové. Ať už cílem bylo cokoliv, nic to nemění na faktu, že nyní, po prozrazení pravé identity autorky, zájem o knihu strmě stoupne. A určitě nezůstane u prodaných 1 500 výtisků!