Poklad ležel v lese

 

ČTK

 

Teplické muzeum vystaví o víkendu v zámecké kryptě unikátní nález, který se podařil v lese nedaleko od Libochovan na Litoměřicku. 1. května našel muž, který se v lese procházel se psem, poklad starý asi 4 000 let. Skládal se z předmětů z bronzu a zlata, především šperků a nástrojů. Archeologové zadokumentovali tento nález jako čtvrtý v pořadí.

 

Poklad ležel přímo na turistické cestě nedaleko Tříkřížového vrchu v údolí Labe a vyhrabali jej ze země nejspíše divočáci. Muž si neobvyklých předmětů na zemi všiml, posbíral je a o místě nálezu informoval archeology. Nebylo možné, aby nechal předměty, které ležely viditelně na povrchu země na místě nálezu, neboť byla důvodná obava, že by se mohly ztratit. Po příjezdu archeologů na místo nálezu byly objeveny další části nálezu, drobnější zlomky kovů a keramiky.

 

„Nález je výjimečný. Jde o teprve čtvrtý zdokumentovaný nález únětické kultury v našich končinách, kde byly pohromadě zlaté i bronzové předměty. První dva se navíc už ztratily,“ vysvětlil archeolog Jindřich Šteffl, který vzácný nález zpracovával. Pravděpodobně byly předměty uloženy v zemi v keramické nádobě, která se rozbila. Našly se z ní dva malé úlomky.

 

Zda nález zůstane opravdu v Teplicích, nebo zda poputuje jinam, o tom se teprve rozhodne. Platí pravidlo, že podobné nálezy by měly být ukládány v místech regionálně příslušných, což je v tomto případě muzeu v Litoměřicích.

 

Poctivý nálezce pokladu obdrží v budoucnu odměnu. Ta by měla být v řádu několika desetitisíců korun. V ČR se odměna vypočítává z ceny nálezu podle posudku Archeologického ústavu Akademie věd ČR, z níž má nálezce nárok na desetinu, a ceny vzácného kovu podle váhy.