Byl opravdu nalezen dosud neznámý obraz malíře Leonarda da Vinciho?

 

ČTK

Nález nového obrazu, který byl doposud považován za ztracený, případně ani nikdy nenamalovaný, vzbudil zájem a zvědavost milovníků malířství. Portrét šlechtičny Isabelly d'Este namalovaný údajně samotným renesančním mistrem Leonardem Da Vincim se zkrátka nenajde každý den. Majitelé, italská rodina, obraz prý uchovávali v trezoru ve švýcarské bance. Informoval o tom italský týdeník Sette (příloha italského deníku Corriere della Sera).

Jedná se o olejomalbu, která odpovídá skice nacházející se v Louvru. Doosud byli odborníci přesvědčeni, že velký renesanční mistr obraz podle skici nikdy nenamaloval, případně že se namalovaný obraz v toku let ztratil. Jedná se o obraz velikosti 61cm x 46,5 cm. Jeho autentičnost se zkoumala moderní radiouhlíkovou metodou. Pravděpodobnost, že obraz pochází od Leonarda Da Vinciho, je vysoká, stoprocentně však, zatím, potvrzeno autorství nebylo.

Markýza Isabella d'Este, o jejíž portrét se jedná, byla patronkou umění. Týdeník Sette citoval světového experta na díla Leonarda da Vinciho (1452-1519) Carla Pedrettiho, který nadšeně sdělil, že „okamžitě poznal da Vinciho rukopis, zvlášť pak v ženině obličeji. Je to senzační objev, ačkoli stále ještě nebyl definitivně potvrzen“.

Do současné doby je da Vincimu spolehlivě připisováno pouze asi 15 uměleckých děl, včetně nejspíš nejslavnějšího obrazu světa Mony Lisy. Nález nové olejomalby by tedy byl unikátním nálezem světového významu. Zbývá jen definitivně potvrdit Da Vinciho autorství…