Konec billboardovým alejím

Během posledních let zrušilo Ředitelství silnic a dálnic stovky billboardů, přesto je ještě pořád okolí dálnic a silnic hustě lemováno nejen stromy a keři ale také velkými reklamními panely. Nové billboardy už ŘSD nepovoluje a staré by měly zmizet do roku 2018, kdy vyprší poslední smlouvy.

Firmy už našly způsob, jak zákaz obejít. Podél silnic teď vyrůstají stohy kontejnerů, na kterých je – jak jinak – umístěná reklama. Někde k tomu stačí i stoh slámy nebo odstavené staré auto. Tento stav kritizuje například Vojtěch Razima z obecně prospěšné společnosti Acta non Verba. Společnost dlouhodobě bojuje za odstraňování nebezpečných reklam. Vadí jí hlavně skutečnost, že reklama u silnice odpoutá řidičovu pozornost. Tlak společnosti nakonec slavil úspěch. Platnost smlouvy ŘSD se společností Quo skončí v roce 2017.

Stávající billboardy mohou být umístěné 100 metrů od dálnice, 50 metrů od silnice první třídy a 15 metrů od silnice druhé a třetí třídy.

Nově se chtějí aktivisté zaměřit i na billboardy ve městech, kde jich bohužel v poslední době spíš přibývá. Bohužel umístění reklamy bývá povoleno i přes nesouhlas dopravní policie, jejíž stanovisko není pravomocné. Acta non Verba navrhla ministru dopravy Antonínu Prachařovi v tomto smyslu změny v legislativě.

Zdroj: idnes.cz