Čekají nás velké povodně i velká sucha, odborníci chystají krizový plán

Během posledních deseti let je největší sucho za 150 roků. Upozorňuje na to Miroslav Trnka z mezinárodního projektu Intersucho. Tým mezinárodních odborníků zjistil, že nám nehrozí jen povodně ale ještě víc velká sucha. Krizový plán pro velké sucho zatím chybí. Odborníci už na něm pracují. Měl by vypadat obdobně, jako povodňový krizový plán.

„Když jsme začínali, všichni měli v paměti povodně z let 1997 a 2002. A tak si mysleli, že jsme se zbláznili. Ale teď nás pomalu berou vážně,“ konstatuje Trnka. Bioklimatolog z Mendelovy univerzity Brno a Centra výzkumu globální změny Akademie věd je významnou osobností v projektu Intersucho.

Nedostatek vody není jen důsledek poslední teplé zimy bez sněhu. Vody ubývá postupně, pomalu ale stále. Tým vědců studuje záznamy počasí před mnoha lety, chce se dostat k záznamům kolem roku 600 našeho letopočtu. Zkoumá staré kroniky nebo škodní záznamy. Vědci ví, že je třeba budovat další nádrže, které vodu zadrží. Zemědělci zatím začínají řešit nedostatek vláhy sami. Dávají přednost podzimnímu setí před jarním.

Zdroj: MF Dnes