Ropákem roku je Miloš Zeman

Ekologové udělili anticenu Ropák, za největší protiekologický počin už po dvaadvacáté. Za rok 2013 ji dostal Miloš Zeman za podporu výstavby gigantického vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Anticenu Zelená perla dostal Andrej Babiš za svůj výrok ve funkci předsedy představenstva společnosti Agrofert Holding, že „k dálnici se dneska vyjadřuje i jezevec“. Za pořadatele akce sdružení Děti země dnes udělení cen novinářům oznámil Miroslav Patrik.

Plavební kanál spojující tři řeky, by měl měřit 380 km! Ekologové, odborníci na životní prostředí, dopravu i ekonomiku, jej silně kritizují. Stavba, jejíž cena by přišla asi na 400 miliard koruny, by docela rozhodila celý vodní a přírodní systém České republiky. Zničila by "zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy", jak vyplývá ze stanoviska Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR z února 2014.

Prezident argumentuje vznikem 60 000 pracovních míst. Ovšem, jak zdůraznil Patrik, plusy by to přineslo pouze stavebním firmám. Zeman dostal Ropáka už jednou. Tehdy to bylo za podporu prolomení územních limitů schválených českou vládou v roce 1991 na Mostecku, za podporu kácení kůrovce napadených stromů v Národním parku Šumava a prosazování výstavby dvou nových bloků v jaderné elektrárně Temelín.

Zdroj: ekolist.cz