Apríl v zimě

Vypadá to, že si z nás počasí dělá opravdu Apríl. Otázkou je, jak se rekordně vysokými teplotami vypořádá příroda. Zatím to vypadá, že je kde co naruby. Pokud půjdete na procházku do lesa, je dost možné, že najdete houby. Ty podzimní stále rostou. Dejte ale pozor na klíšťata. Vzhledem k teplu se jejich vývojový cyklus urychlil a tak je pravděpodobné, že jich letos bude hodně. Stačí jim totiž 5°C nad nulou, aby začala být aktivní. Ke spánku se neuložila ani zvířata v záchranných stanicích. Vzhůru je většina ježků a netopírů.

Výjimkou nejsou začátkem ledna ani kvetoucí rostliny jako jasmín nebo sakura. Podle Dalibora Ličky z Arboreta v Novém Dvoře na Opavsku hrozí, že pokud budou teploty ještě týden přesahovat 10°C, začnou pučet i meruňky a broskvoně. Náhlý mráz by pak velmi poškodil pupeny a výrazně se podepsal na úrodě.

Ptáci zatím na nezvykle vysoké teploty nijak nereagují. Podle ornitologa Jakuba Stanča však hrozí, že pokud by teplé počasí vydrželo ještě tři týdny, mohli by se někteří začít vracet ze zimovišť.

Zdroj: DNES