Ekologické nakupování

Ekologický institut Veronica na svých stránkách uvádí několik bodů k zamyšlení při nákupu. Opakovaně přitom upozorňuje na obaly. Často totiž kupujeme zboží v obalu, či dokonce v několika obalech, i když to vůbec není potřeba. Navíc, cena nákupu tím stoupá. Příliš vhodná není ani zabalená zelenina a ovoce ze supermarketu.

Kromě množství obalů je další zásadní otázkou jejich složení a velikost. Úspornější je určitě velké balení, ze kterého můžeme doplňovat do menšího, dlouhodobě používaného zásobníku. Kdo se chce chovat ekologicky, nosí na nákup vlastní tašku, nejlépe látkovou a igelitovým taškám se pokud možno vyhýbá. Vybírá přitom zboží ve skleněných nebo jiných recyklovatelných obalech. Obaly složené z více materiálů (např. nápojové kartony) ho také nelákají.

Ekologicky myslící spotřebitel se vyhýbá obalům z hliníku a věcem na jedno použití. Pokud se něco doma pokazí, nemusíte nutně kupovat hned věc novou. Někdy stačí výrobek opravit, ať jsou to hodinky, oblečení, obuv nebo elektronika. Kupujete na pití vodu v PET lahvích? Proč, když vám teče doma z kohoutku? Navíc je hygienicky kontrolovaná.

A nakonec – zamyslíte se někdy při nákupu nad tím, jestli věc opravdu potřebujete? Ekologické je nekupovat zbytečnosti.

Zdroj: www.veronica.cz