Od května budou v Přerově vykupovat PET lahve

Přerov patří mezi první místa v republice, kde se budou vykupovat PET lahve. Město si od tohoto kroku slibuje čistější ulice a také předpokládá, že by akce měla působit výchovně. Za kilogram PET lahví vyplatí ve sběrném dvoře jednu korunu. Jak uvádí jednatel Technických služeb města Přerova Václav Zatloukal, nejedná se o závratnou částku, měla by ale přispět k tomu, aby se občané naučili chodit do sběrného dvora. Nejprve se budou vykupovat stlačené čisté modré, bílé a zelené PET lahve, později možná dojde i na třídění barev.

Nápad navazuje na předchozí akci, která měla za úkol zapojit do třídění odpadu širokou veřejnost. V únoru soutěžili přerovští školáci a předškoláci ve sběru starého papíru. Za necelé dva měsíce shromáždili 80 tisíc kilogramů papíru. „Tak velké číslo jsme opravdu nečekali. Proto se směle pouštíme i do experimentu s PET láhvemi,“ říká Zatloukal.

Pokud by se výkup plastových lahví dočkal dostatečné odezvy, jsou v Přerově připraveni začít vykupovat i plechovky. To je však zatím jen ve fázi plánů.

Zdroj: MF Dnes, www.prerov.eu