Kupte si na Velikonoce vejce od šťastných slepic

Chystáte se na Velikonoce malovat vejce? Vybírejte v obchodě raději ta od šťastných slepic. Podle obalu ale původ vajec nepoznáte. Dost možná na něm bude obrázek prosluněného selského dvorku a nápis čerstvá vejce. Nedejte se zmást. Je to jen marketingový tah. S velkou pravděpodobností se jedná o vejce z klecového chovu, což je ten nejhorší případ. Nosnice takto chované denní světlo nejspíš vůbec neviděly.

Jak tedy poznáte ta správná vejce? Podle označení, které na nich musí být uvedeno. První číslo kódu označuje metodu chovu:

0 – ekologické zemědělství

1 – volný výběh

2 – halový chov

3 – klecový chov.

Další značka je registrační kód státu a poslední čtyřčíslí je registračním číslem hospodářství. Metoda chovu musí být uvedena i na obalu vajec. Když budete tuto informaci na obalu marně hledat, nejspíš se jedná o klecový chov a tato informace bude někde uvedena titěrným písmem. S šetrnějším chovem by se dodavatel určitě pochlubil.

Vajíčko z ekologického zemědělství je výrazně dražší, můžete ale ušetřit, když budete nakupovat přímo od chovatelů. Pokud jezdíte na chalupu, určitě někdo ve vsi prodává vajíčka. Budete mít jistotu, že jsou od šťastných slepic.

Zdroj: ekolist.cz