Italská policie našla Gauginův obraz, který byl odcizen v roce 1970

Senzační nález se podařil italské polici. Podařilo se jí odhalit obraz, jehož autorem je Paul Gaugin a jehož hodnota se odhaduje na 10 – 30 milionů Eur. Obraz byl odcizen ve Velké Británii v roce 1970. Nalezen byl v bytě bývalého továrního dělníka, který se v penzi odstěhoval na Sicílii.

Jak se vlastně obraz k Italovi dostal?

Italský dělník si jej koupil v roce 1975 na jedné aukci. Zaplatil za něj 45 000 lir. Na téže aukci zakoupil ještě jeden obraz, který byl také dlouho pohřešován. V druhém případě se jedná o obraz francouzského avantgardního výtvarníka z 19. století Pierra Bonnarda. Muž si obrazy koupil, protože je velkým milovníkem umění. Nejprve obě díla zdobily jeho turínskou obývací kuchyni, později si je vzal s sebou, když se stěhoval na Sicílii.

Syn zmíněného italského důchodce se obrátil na odborníky a nechal obrazy odborně ocenit. Chtěl znát jejich hodnotu. Zahlédl totiž podobná díla v katalogu obrazů. I pro něj byla hodnota děl obrovským překvapením.

„Obě tato mistrovská díla prošla jedinečným a nepředstavitelným osudem,"“řekl italský ministr kultury Dario Franceschini.

Oba dva obrazy byly ukradeny v Londýně v roce 1970. Nalezeny byly ve vlaku. Předpokládá se, že je tam zanechal pašerák, který se jich potřeboval zbavit před policejní kontrolou. Pracovníci železnice obrazy uložili do skladu ztrát a nálezů, a protože se o ně nikdo ve stanovené lhůtě nepřihlásil, dala je správa železnice do aukce. A tam si je koupil již zmíněný italský milovní umění.

Zdroj: ČTK