Saudkův komiks Muriel a andělé v centru vyšetřování

V pátek zabavila policie Saudkův komiks Muriel a andělé v pražském Topičově salonu, kde mělo být dílo vystaveno a za několik dní vydraženo. Stalo se tak na popud rodiny Káji Saudka, která tvrdí, že Saudek komiks nikdy neprodal, nedaroval ani nedal do zástavy. Úkolem policie tak bude nyní zjistit, kdo je právoplatným majitelem komiksu.

 

Zatím je známo, že komiks Muriel a andělé, který namaloval Kája Saudek a otextoval Miloš Macourek, zmizel krátce po svém vytvoření v sedmdesátých letech minulého století. Dlouho se spekulovalo, že originál komiksu byl tehdy ukraden. Dlouhých 40 let se nevědělo, zda komiks Muriel a andělé ještě existuje či nikoliv. Nyní se objevil a podle sdělení policejního mluvčího Tomáše Hulana: „V obavě, aby nezmizel na další desítky let neznámo kde, provedli kriminalisté jeho zajištění.“ Rodina Káji Saudka tvrdí, že umělec komiks nikdy neprodal, nedaroval a ani nedal nikomu do zástavy.

 

Podle původního plánu měl být komiks nejdříve vystaven a poté vydražen. Vyvolávací cena celého originálního kompletu byla stanovena na 5,9 milionu korun. Pokud by se ale nepodařilo prodat celý soubor jednomu majiteli, byla v plánu dražba jednotlivých listů komiksu. Celý soubor se skládá ze 131 stran. Podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře, která měla prodej komiksu realizovat, podali trestní oznámení příbuzní Káji Saudka. Sám umělec se ke sporu nemůže nijak vyjádřit, neboť se již 8 let nachází v komatu.

Odborník na komiks Tomáš Prokůpek sdělil médiím, že majitel originálního souboru Muriel a andělé se objevil před dvěma lety. Je ale pravděpodobné, že během uplynulých dvou let komiks ještě jednou změnil majitele. Tomáš Prokůpek je přesvědčen, že soubor, který měl být vystaven a vydražen, je pravý. I když je Prokůpek odborníkem na komiks, osudy tohoto souboru během uplynulých 40 let, kdy se po něm „zem slehla“, mu nejsou známy.

Příbuzní Káji Saudka sice oficiálně zatím nepotvrdili, že policie jedná na základě jejich trestního oznámení. Rodinu zastupuje advokát Tomáš Nielsen. Rodina ale k nyní probíhajícímu vyšetřování uvedla, že jeho cílem je zabránit prodeji komiksu formou vydražení po jednotlivých listech. Kriminalisté nyní chtějí vyhledat všechny vlastníky souboru kreseb, aby se vyjasnil jejich pohyb. Předpokládá se, že rodina bude o získání komiksu Muriel a andělé usilovat soudní cestou.

Existují také spekulace o tom, že originály kreseb považované po desítky let za ztracené byly již dříve Saudkovi vráceny. Bohužel není možné v tomto bodu vyslechnout samotného Káju Saudka, který by to problému mohl vnést jasno. Některé média také zveřejnila spekulaci o tom, že Saudkovi příbuzní již prohráli soudní spor s majitelem komiksu Muriel a andělé. To ale odmítá advokát rodiny Nielsen. Tvrdí totiž, že rodina zatím žádný soudní spor ve věci ochrany práv Káji Saudka ve vztahu k jeho dílu nevedla a nemohla jej tedy ani prohrát.

Komiks Muriel a andělé je považován odborníky za stěžejní dílo českého komiksu. A jeho osud byl od začátku dost složitý. Nejprve byla v roce 1969 otištěna ukázka z díla v Mladém světě. V plánu bylo vydání celého komiksu. Tomu zabránila postupující normalizace. Styl, jakým Kája Saudek komiks nakreslil, se totiž odpovědným osobám zdál příliš podobný tomu, jak se kreslilo v Americe. A taková podobnost byla prostě nežádoucí.

Další příležitostí vydat komiks jako ucelené dílo byl rok 1989. K dispozici tehdy byly tiskové podklady, ale bez obálky. Saudek nakreslil obálku novou. Ale ani tentokrát nestálo štěstí na straně Káji Saudka a jeho Muriel. Nakladatelství Comet ztratilo novou kresbu obálky, zmizely i úvodní sekvence titulkových kreseb. A nyní tedy možná přichází další příležitost, aby komiks Muriel a andělé spatřil světlo světa v celé své kráse. Musíme ale počkat, jak dopadne policejní vyšetřování a kdo bude nakonec stanoven právoplatným majitelem díla.

Zdroj: ČTK