Cornelius Gurlitt měl další část cenných obrazů ve svém domě v rakouském Salcburku

Cornelius Gurlitt, o němž média na podzim psala v souvislosti s nalezením jeho sbírky cenných obrazů v Německu, vlastnil i další obrazy, které byly uloženy v domě v Salcburku. Jeho sbírka je tedy ještě rozsáhlejší, než se zdálo původně. Právě v salcburském domě bylo nalezeno dalších cca 60 uměleckých děl. Jejich autory jsou známí mistři, např. byli Claude Monet, Auguste Renoir nebo Pablo Picasso. Informace o další části Gurlittovy sbírky pochází od jeho mluvčího, Stephana Holzingera.

Holzinger sdělil médiím, že jeho klient nechal salcburskou část sbírky prohlédnout odborníky, protože se chtěl ujistit, že díla nepocházejí z nacistické kořisti. Podle sdělení mluvčího se podezření nepotvrdilo. „Z pověření Cornelia Gurlitta byly tyto exponáty prohlédnuty experty kvůli možnému podezření, zda se nejedná o ukradené umění. Podle předběžných hodnocení na základě obhlédnutí se toto podezření nepotvrdilo,“ uvedl Holzinger.

Němečtí celníci stáli předloni na začátku senzačního odhalení obrovské sbírky cenných obrazů, z nichž mnohé již byly považovány za ztracené. Během domovní prohlídky bylo následně u Cornalia Gurlitta nalezeno více než 1 000 uměleckých děl. Jednalo se o obrazy a grafiky. Mezi nejcennější z nich patřila, např. díla od Canaletta, Eugena Delacroixe, Henriho Matisse, Marka Chagalla, Franze Marca, Carla Spitzwega. Cena sbírky byla původně odhadnuta na jednu miliardu eur.

Asi 600 z tisícovky nalezených uměleckých děl v mnichovském bytě mohlo být původním majitelům uloupeno během 2. sv. války. Proto se po zveřejnění rozsahu sbírky rozjela akce na vypátrání původních majitelů jednotlivých uměleckých předmětů. Přispět k objasnění původu děl může každý, kdo o tom něco ví a je schopen svá tvrzení doložit. Odborníci se tak nevzdávají ani spolupráce s veřejností.

Cornelius Gurlitt byl na konci loňského roku umístěn do opatrovnictví. Jeho opatrovníkem se stal právník Christoph Edel. Ten nechal obrazy uložené v rakouském Salcburku zajistit z důvodu ochrany před krádeží.

Zdroj: ČTK