Zemřela Věra Chytilová

Ve věku 85 let odešla dnes z tohoto světa Věra Chytilová, režisérka, scénáristka, nezapomenutelná dáma české kinematografie. O její smrti informovala její rodina. Podrobnosti zatím ale nezveřejnila.

 

Věra Chytilová byla bez nadsázky fenoménem českého filmu. Její tvorba byla oceněna již za jejího života. Věra Chytilová je, např., držitelkou francouzského Řádu za umění a literaturu, Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu či státní medaile Za zásluhy. Na režijním poli uměla sdělit své postoje, které velmi svérázně nastavovaly zrcadlo mezilidským vztahům ve společnosti. Nebála se odlišnosti, provokace, nadsázky či kritiky, cizí jí nebylo ani zamyšlení či filozofický pohled na svět s jeho dnešními problémy.

 

Jedním z herců, kterého často Věra Chytilová obsazovala do svých rolí, byl Miroslav Donutil. Ten její odchod komentoval se smutkem: „Setkal jsem se s jednou z největších režisérek, které kdy tato země měla. Byla to žena, která měla obrovský smysl pro humor, ale i dokonalý smysl pro řád, jakkoliv to tak nevypadalo. Vždy si dokázala podmínky pro natáčení připravit takové, jaké sama potřebovala a o kterých byla přesvědčena, že vedou k úspěchu.“

 

Nezapomenutelným se stal, např., její film Ovoce stromů rajských jíme. Během jeho natáčení zažila naše společnost příchod ruských vojsk. Věra Chytilová reagovala na situaci po svém - film předělala na metaforu o zradě. Důsledkem toho byla její tvůrčí přestávka, která trvala od roku 1968 až do roku 1976. Tehdy natočila další hořkou komedii - Hra o jablko. Velký úspěch měl také film Faunovo velmi pozdní odpoledne, v němž ukazuje stárnoucího elegána v mnoha komediálně laděných životních situacích. Divácký úspěch měla i další její tvorba, např. Kalamita, Šašek a královna a Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Posledním filmem, kterým Věra Chytilová obohatila českou filmovou tvorbu, byla hořká komedie Hezké chvilky bez záruky (2006).

 

Věra Chytilová se věnovala také dokumentární tvorbě. V současném světě postrádala morálku, soucit dobré mezilidské vztahy. Když režisérka Chytilová vzpomínala na minulý režim, upozornila, že neměla problémy s mocí, ale naopak, „moc měla problémy se mnou“.

 

„Měl jsem ji rád, mám ji rád a nikdy na ni nezapomenu,“ řekl Donutil. Věra Chytilová bude chybět nejen jemu, ale i nám všem ostatním. Jejím odchodem ztratila česká filmová tvorba vynikající osobnost!

 

Zdroj: ČTK